• OFSTED
    Outstanding 2014

    “The achievement of children in the Early Years is outstanding. They make consistently high rates of progress academically, personally and socially in relation to their very low starting points.”

  • OFSTED
    Outstanding 2014

    “Pupils at Key Stages 1 to 4, children in Early Years and students in the sixth form, including those those with autism and profound and multiple learning difficulties and multi-sensory impairments, make significant and sustained progress. As a result of outstanding teaching and highly effective support to indivualise learning."

  • OFSTED
    Outstanding 2014

    “A rich and stimulating, broad and balanced, and highly relevent curricullum is in place. Every pupil across the school from Early Years to the sixth form greatly benefits from an individualised curriculum with a strong emphasis on developing pupils’ communication, literacy skills and their personal, social and health education.”

  • OFSTED
    Outstanding 2014

    "Pupils with profound and muliple learning difficulties often experience a sense of wonder through well-planned sensory activities" “Under the transformational leadership of the headteacher the school has sustained outstanding leadership and management since its previous inspection."

  • OFSTED
    Outstanding 2014

    “Children are very happy and most eager to join in with their activities. They display high levels of concentration, imagination and curiosity about the world around them."

  • OFSTED
    Outstanding 2014

    "The achievement of students in the sixth form is outstanding resulting from outstanding teaching over time." “Pupils have excellent relationship with adults and show kindness and respect to each other. They are courteous and polite to adults.”

  • OFSTED
    Outstanding 2014

    " Pupils have excellent attitudes to learning and always try their very best in lessons." "The teaching of communication, literacy and numeracy is very effective."

  • OFSTED
    Outstanding 2014

    "The school's work to keep pupils safe and secure is outstanding." "Rigorous and regular monitoring of teaching through lesson observations, pupil progress meetings and scrutiny of pupils' work is outstanding."

  • OFSTED
    Outstanding 2014

    “Leaders make excellent use of the primary school physical education and sport premium.” “Pupils have excellent relationship with adults and show kindness and respect to each other. They are courteous and polite to adults.”

  • OFSTED
    Outstanding 2014

    “Teachers and teaching assistants were seen working well together in all lessons to support the learning of individual and small groups of pupils, ensuring that tasks were carefully matched to each individual pupil’s learning needs and breaking tasks down into smaller steps.”

Staff


HEADTEACHER

Mrs Jan Liversage Teacher’s Certificate; B.Ed. Honours; Advanced Diploma in Special Education; B.Phil.Ed. (M.S.I)


DEPUTY HEADTEACHER

Miss Jane Connolly B.Ed. Advanced Diploma in Special Education, BSL Stage1 MA. Development studies, PG Dip (MSI)


DEPUTY HEADTEACHER

Mr Neil Ward B.A. Honours, QTS (Secondary), MA. Education - Leadership (with Distinction)


TEAM LEADER - LOWER SCHOOL AND SENSORY DEVELOPMENT

Mrs Lisa Dillon B.A. Honours, Educational Studies, QTS, BSL Stage 1, PG Dip (MSI)


TEAM LEADER  - UPPER SCHOOL and HEAD OF SCIENCE

Mrs Sheila Kitchen B.Ed (Primary), B.Sp.Ed Post Graduate Diploma in Autism


HEAD OF MUSIC

Mrs Rachel Shipp The Royal Academy of Music: Prof.Cert. LRAM Teaching Diploma, QTS (Secondary)


HEAD OF PE

Miss Lucy Currie B.A Honours (Sport and Physical Education), QTS (Secondary PE)


TEACHERS

Mrs Alison Lindsell B.A.(Hons) QTS (Outreach)
Mrs Laura Wing
B.A. Honours (Early Childhood Studies), QTS
Miss Lauren O’Leary B.A. (Hons) Education Studies, QTS .Ed. Autism
Miss Sharon Streater B.Ed. Honours Primary School Teaching, QTS
Miss Natasha Freeman B.Ed. Honours Primary School Teaching, QTS
Miss Louise Baldwin B.Ed. Honours (Primary Education), QTS

Miss Amy Gregg Free Style Dance Associates Degree, QTS (Secondary PE)
Mrs Kate Brunton  B.A. Honours Education and Early Years, QTS  (Primary)
Miss Ellen-May Shipp  
B.A. Honours Music QTS (Primary)
Miss Emma Hill  
B.Sc. Biomedical Science, QTS (Primary)
Miss Rachel Eaves B.A. Honours Sports and Physical Education, NRASTC
Miss Amy Adams BA Honours Special Education
Mrs Linzi Hawkins 
Miss Kate O'Neill
BA Honours Early Childhood Studies, MSc Psychology (with commendation), ELKLAN
Mrs Rebecca Bennett  B.A. Honours, QTS (Primary)
Mrs Rita Leader  Certificate of Education, QTS (Primary)

SCHOOLS DIRECT TRAINEE TEACHERS

Mrs Laura Langmead BSc Phychology
Mr Alex Cloona
BSc Physical and Sport Education and Sport Science
Miss Jodie Lynch
B.A. Honours SN with inclusive education, ELKLAN
Miss Abbey Barnwell
B.A. Honours Sports Coaching & PE


MUSIC THERAPIST

Mrs Edward Shipsey B.A.Philosophy, MA Music Therapy, HCPC Registered


SPORTS COACH - SWIMMING

Mrs Amanda Coote Foundation Degree in Early Years, Level 2 ASA in Swimming Teaching, NRASTC


HEALTH AND WELL-BEING TEACHING ASSISTANTS

Miss Chloe Rees
Miss Claire Green

HIGHER LEVEL TEACHING ASSISTANTS

Mr Nathan Bascom NNEB, TEACCH
Mr Matthew Oxley B.Sc. Honours Computer Science


TEACHER ASSISTANTS

Mrs Julie Bullen VQ  
Mrs Brenda Chalkley ELKLAN
Mrs Jackie Wise NVQ Level 3, ELKLAN
Mrs Beverley Dickens NNEB, Intervener Training, ELKLAN
Mrs Karen Fox ELKLAN
Miss Marie Hanrahan
ELKLAN
Miss Shaunna Hughes NVQ Level 3, ELKLAN
Mrs Gill Manns
NNEB, Accredited Autism Module, Stage 1 BSL, ELKLAN
Mrs Sue Peary
NVQ Level 3, ELKLAN
Mrs Pauline Powala NVQ Level 3, Level 2 Netball Coach, ELKLAN, ASA Level 1 (Disability) Course
Miss Lily-Ann Shipp
ELKLAN

Mrs Paula OGrady
NVQ Level 3, NRASTC, ELKLAN
Mr Darren Simpson ELKLAN
Miss Emma Warrington NVQ Level 2, ELKLAN
Mrs Liz Allen NVQ
Level 3, ELKLAN
Miss Charleigh Edwards
Miss Sophie Ashley
NVQ Level 2, ELKLAN
Mr Tom Sampford
NVQ Level 3, ELKLAN
Mr Jack Hatley
Mrs Annette Jordan
Certificate in Early Years Practice (Open University)
Mrs Amanda Hayter

Mrs Sarah White  Cert Childcare & Education, Diploma Nursery Nurse
Ms Joanne Jackson 

Miss Terri-Anne Pryor
Mrs Lorraine Marlow
Miss Natasha Powala
Miss Emily McGuire
Miss Lydia Algar
Mrs Laura Wooding
Mrs Sinead Slater
Mrs Louise Stoner
Miss Samantha Wardle
Miss Stephanie Wright
Miss Holly Lane
Miss Fay Fairbrother
Mrs Angela Mills
Mr Kirk Gigg
Mrs Sarah Davidge
Miss Holly Claridge
Miss Grace Simmonds
Miss Laura Roberts

SUPPLY TEACHING ASSISTANTS

Mrs Helen Stonebridge

Mrs Margareta Hage-Dando Level 3 Diploma


TA APPRENTICES

Miss Kayleigh Moy
Miss Bethany Claydon
Miss Amanda Hensher
Mr James Mabbett
Miss Holly Cherrill
Mr Charlie Forgione

IT & TECHNICAL SERVICES CO-ORDINATOR

Mr. Harvey Barrington B.Sc Computer Science
Mr Carl Anderson B.Sc Computer Science


BUSINESS MANAGER 

Mrs Janet Warrington BSc Honours Sports Studies


SCHOOL SECRETARY

Miss Suzie Horton


ADMINISTRATION ASSISTANTS

Mrs Debbie Webb

Mrs Aliesha Kent BSc Honours Sociology, NVQ Level 2 Health and Social Care


SCHOOL BURSAR

Mrs Gill Bebee Intermediate Accounting Technician


SITE MANAGER

Mr Russell French

GARDENER/ HANDYMAN

Mr Oliver Parrott

 

MIDDAY SUPERVISORY ASSISTANTS

Mrs Linda Sims
Mrs Pat Law
Mrs Kathleen Collins
Mrs Teresa Crabb
Mrs Gillian Wright 
Mrs Gemma Sharp
Mrs Frances Eldridge
Mrs Michelle Flowers
Mrs Rosa Busciglio
Mrs Louise Burch
Mrs Marie Davies 
Mrs Tracey Shepherd-Thompson
Ms Rosalind Mitchell
Mrs Clare Maunders
Miss Alex Devlin

CLEANERS

Mrs Maureen Read
Mrs Carol Reeves
Mrs Kathleen Collins
Mrs Diane Crosby
Mrs Beverley Robson
Miss Kathleen Gay
Mr Louis Jordan

CATERING COOK IN CHARGE

Mrs Barbara Henry

CANTEEN ASSISTANTS

Mrs Sally Crockford
Mrs Joanne Conway

SCHOOL NURSING TEAM

Mrs Sara Holland Team Leader Special School Nurse
Mrs Louise Barratt
Special School Nurse
Mrs Sarah Rhodes Nurses Admin

ATTACHED SPEECH & LANGUGAGE THERAPISTS

Mrs Annick Algar HN Diploma Speech Pathology and Therapy
Miss Emma Coyle Speech and Language Therapy
Ms Henrietta Brill  Speech and Language Therapy Assistant

ATTACHED PHYSIOTHERAPISTS

Ms Louise Kirtley
Ms Joanne Salter
Ms Sarah Bebbington

THERAPY ASSISTANT PRACTITIONER

Miss Anna Rolfe


DSPL3

Mrs Sarah McNeill Autism Family Support Worker
Miss Rebecca Barber Social, Emotional and Mental Health Family Support Worker

VISITING PAEDIATRICIANS

Dr C Hartley
Dr I Takon
Dr Brocklebank 

ATTACHED OCCUPATIONAL THERAPIST

Mrs Joanne Saward
Ms Lone Perrotton